Жан-жағыңызға мейірімді көзбен қараңыз

Театрдың орыс труппасы Қазақстанда инновациялық, теңдесі жоқ түртіп көрсететін «Друзья Федоры» атты әсерлі қойылымды ұсынды. Оның алғашқы көрермендері Өскемен қаласындағы №14 мамандандырылған кешендік мектеп-балабақша ұжымы.

Шығыс Қазақстан облыстық драма театрында «Көзіңді аш!» атты бірегей әлеуметтік маңызды жоба іске қосылды. Оның мақсаты: көрмейтін және нашар еститін балаларға, жалпы жұртшылық назарын аудару.

– Біздің қоғам әлі де жан-жағына назар салып келе жатқан жоқ. Енді соның уақыты да жеткен болар, маңайға қарауға? Біз осы жоба арқылы қоғамды ойландырып, жанымызда кімдердің бар екенін сездіру. Мүмкіндіктері аз адамдар неге бізге қарағанда мейірімді. Өйткені олар бәрін жүрегімен сезеді, – дейді театрдың актрисасы Анастасия Витман.

Адамдардың көкірек көзін ояту үшін, труппа театрландырылған «Друзья Федоры» көрінісін ойлап тапты. Бұл оңай нәрсе емес, түртіп қана сезетін дыбыстарға негізделген.

Жас көрермендер актерлердің жетектеуімен, сиқырлы ғажайып орманға тап болады.

Бұдан әрі фантастикалық оқиға әр қиялда пайда болады – арнайы көркемдік суреттерде, ассоциациялар мен түстерде. Әрі қарай ертегі образдарының фантастикалық қиялдары пайда болады, қауымдасу және түрлі түстер. Барлық көп түрлі және көп мөлшерде.

Біраз уақыттың ішінде бірнеше минуттан кейін балалар эмоцияны жақсы сезініп, бір сәт ғажайып гармониялық сезімге деген қызығушылықтары оянады. Көрініс соңына қарай балалар Федораның үйін жинақтауға көмектесіп, өздерінің жүректеріндегі артық сезімдерінен арыла бастайды. Көз таңғыштарын алғаннан соң, бұл өмірге басқаша мейірімділікпен қарайды.

Сондай-ақ, Өскемендік № 14 мектеп-бақша балалары, театрландырылған көрініс атмосферасына толығымен енуге, бұрын түсініксіз болып келген өнердің эстетикалық әсерлерін алу, акцияның толық қатысушысы және толыққанды көрермен болуға мүмкіндік алды.